piątek, 3 września 2021

Moduły do puszkowe 2 kanałowe. Jak rozróżnić wersje.

 Ponieważ modułów do puszkowych wypuściłem dwie wersje które nieco się różnią pozwolę sobie stworzyć wpis dotyczący tego jak je rozróżnić i do jakiego zastosowania będzie najlepsza każda z nich.

Pierwsze zdjęcie przedstawia obie wersje sterowników od góry



Najłatwiej jest je rozróżnić po ilości złączy śrubowych z lewej strony modułu.
  • Wersja pierwsza Posiada ich 4 (dwie czerwone i dwie niebieskie)
  • Wersja druga posiada ich 6 (dwie czerwone i cztery niebieskie)
Zarówno w wersji pierwszej jak i drugiej czerwone śrubki służą do podłączenia zasilania dla modułu. 
Zalecam aby do górnej podłączyć przewód fazowy a do dolnej neutralny. 

W przypadku wersji pierwszej przekaźniki maja właśnie górna czerwona śrubkę mostkowana (połączoną) bezpośrednio z wejściami przekaźników. Jeśli chcemy więc zastosować moduły by załączenie ich od razu zasiliło napięciem 230V nasze urządzenie to lepiej będzie zastosować moduły w wersji 1. Uprości to połączenia, likwidując konieczność zastosowania dodatkowych rozgałęzień i zaoszczędzi miejsce w puszkach elektrycznych (nie musimy stosować żadnych WAGO itp.

W przypadku gdy moduł ma zasilić urządzenie innym napięciem niż 230V lub ma zadziałać na zasadzie zwarcia 2 przewodów, polecam wersję 2 modułów. Działa ona w ten sposób że załączenie przekaźnika zwiera ze sobą dla pierwszego kanału niebieskie śrubki 1 z 2 a dla drugiego kanału 3 z 4.

Dzięki takiej konstrukcji moduł jest bardziej uniwersalny gdyż można go użyć do symulowania wciśnięcia przycisku fizycznego (wyjścia przycisku podłączamy do 1 i 2 śrubki lub 3 i 4).
Można tez użyć go do sterowania urządzeniem które załącza się poprzez podania mu zasilania z naszego modułu o napięciu innym niż 230V AC. W takim przypadku jeśli mamy do czynienia z prądem stałym. Po prostu podłączamy bezpośrednio do urządzenia przewód GND (-) a przewód VCC (+) jego wejście wprowadzamy do śrubki 1 lub 3 i wyjście tego przewodu wpinamy do śrubki 2 lub 4. 
Dzięki temu moduł może sterować dowolnym napięciem (obsługiwanym przez przekaźniki)

Poza tym między sterownikami są drobne niuanse.
Sterownik w wersji 2 jak można się domyśleć jest nowszą konstrukcją stąd tez dodałem do niego funkcjonalności których klientom brakowało w wersji 1.
Taka funkcją jest wyprowadzenie na szpilki zasilania +5V DC na potrzeby podłączania czujników. w wersji pierwszej tez da się samodzielnie wyprowadzić takie zasilanie ale w maga to przecięcia jednego wyprowadzenia i poprowadzenia 1 nowego. W wersji 2 jest to już "fabrycznie" zrobione. Opis jak to zrobić w wersji 1 znajduje się tutaj.

Wersję drugą w miedzy czasie lekko modyfikowałem to znaczy wcześniejsze sztuki z czarnym PCB (jak ta na zdjęciu) maja wyprowadzenie dla fizycznych przycisków sterujących za pomocą szpilek. Zmodyfikowana wersja z białym PCB ma w to miejsce na życzenie kilku klientów umieszczone małe zielone złącze śrubowe. Funkcjonalność i kolejność szpilek w porównaniu do śrubek jest jednak identyczna.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz